Alžběta Báthory-Čachtická paní

23. února 2008 v 20:11

hraběnka

Datum narození: / datum úmrtí: 1560 / 21.08.1614 Místo narození: / místo úmrtí: Nyirbáthor / Čachtice Znamení: ----- Alžběta Báthoryová je považována za největší ženskou vražedkyni v dějinách lidstva. Řada autorů a badatelů ji připisuje až 650 případů vražd. Zřejmě ne zcela duševně zdravá Alžběta se podle pověstí koupala v krvi mladých dívek, aby omladila své tělo a duši.

"Čachtická paní" Alžběta Báthoryová pocházela z velmi významného uherského rodu a ve svých 15 letech se provdala za hraběte Ference Nádasdyho (1555-1604), který byl rovněž významnou uherskou osobností s rozsáhlým majetkem a velkým politickým vlivem. Na poměry tehdejší doby byla Alžběta velmi vzdělaná. Plynně hovořila a psala maďarsky, německy a latinsky. Za dobu manželství porodila 5 dětí (dvě krátce po narození zemřely). Po smrti manžela v roce 1604 se hraběnka natrvalo usadila v Čachticích asi 6 km jihozápadně od Nového Města nad Váhom. K hradu patřil i zámek a sedmnáct obcí v okolí Nitry. O významu a zámožnosti obou rodů svědčí skutečnost, že svatba trvala několik týdnů za účasti 4.500 osob. Na svatbu ve Vranově nad Toplou byl dokonce pozván habsburský císař Maxmilián, avšak pro nemoc se omluvil. Přesto alespoň zaslal novomanželům drahé svatební dary.

Na domnělé ukrutnosti páchané hraběnkou přišel 29. prosince 1610 palatin (zástupce krále a správce země Uherské) Jiří Thurzó. Navečer, zcela nečekaně vrhl platin s vojskem na zámek a v podzemních prostorách s nesnesitelným mrtvolným zápachem údajně našel umučenou mrtvou dívku. V dalších místnostech našel ještě dvě další zmučené, ale naštěstí žijící ženy. Hraběnka byla proto ihned uvězněna v podzemí hradu a její služebníci Jan Ujáry, zvaný Ficzko, Dorota Szentésová, Ilona Ió a Katarina Benecká byli převezeni do Bytče - sídla palatina Jiřího Thurza.

Výslechy a zároveň 5 denní "bleskový soud" začal v Bytči 2. ledna 1611 a to bez účasti baronky, přestože opakovaně žádala o osobní účast na procesu. Možnost obhajoby ji Thurzó odepřel i přesto, že o spravedlivý proces žádali i další slovenští a maďarští šlechtici. Thurzó také zabránil, aby obvinění nebyli podrobeni obvyklému útrpnému právu (mučení), ač o to všichni soudci žádali. Žádal to i vyslanec krále Matyáše, který byl na proces vyslán. Jak tomuto tlaku Thurzó odolal není historikům zcela jasné. Je však samozřejmé, že všichni obvinění se snažili co nejvíce snížit svůj podíl na zločinech a vinu svalovali na nezúčastněnou hraběnku. Tělesně postižený a navíc slaboduchý Ján Ujáry přiznal, že pět žen pochoval v jedné jámě, dvě na zahradě a dvě, které zabila Dorota Szentésová na hřbitově. Ujáry také obvinil Alžbětu z pokusu o vraždu samotného uherského krále Matyáše (bratra Rudolfa II.) a palatina Thurza. Podle jeho výpovědi chtěla baronka krále a palatina otrávit jedem, který přimíchala do pečiva. Král s palatinem byli skutečně o Vánocích 1609 na zámku jejími hosty...

Také věrohodnost svědeckých výpovědí byla problematická - mnozí o mučení a zvěrstvech údajně páchaných baronkou pouze slyšeli. Jedna svědkyně jménem Zuza před soudem uvedla, že ji jistý Jakub Szilvási řekl, že našel v hraběnčině truhlici seznam se jmény 610 dívek a že "tohle číslo čachtická paní vlastnoručně zapsala". Mohl to být ovšem také seznam poddaných, které si třeba neplnili nebo nemohli plnit řádně své povinnosti. Evangelický kazatel Ponický z Čachtic před soudem baronku navíc obvinil z kanibalismu. Žádný důkaz ovšem nepředložil. Mimo to také uvedl, že baronka chodívala v převtělení za kočku strašit lidi.

Z výslechů obviněných a 13 svědků došla porota a soudci, vedeni Nejvyšším královským soudcem Teodorem Sirmiensisem ze Súľova a za aktivního dozoru Jiřího Thurza k závěru, že na hradě bylo mučeno a zavražděno 37 až 80 dívek. Za tyto činy byla Ilona Ió a Dorota Szentésová odsouzena k upálení na hranici. Ještě předtím měly být oběma ženám vytrhány katovými kleštěmi prsty… Jan Ujáry alias Ficzko byl odsouzen k smrti stětím a poté spálen společně s oběma ženami. Na rozdíl od žen mu nebyly trhány prsty. Rozsudek byl po vyhlášení okamžitě vykonán. Katarinu Beneckou soud pro nedostatek důkazů osvobodil. O 14 dnů později (24.ledna 1611) skončila na hranici také Eržika Majorová z Myjavy aniž by byla vyslýchána. Soudu stačilo, že o ni kolovaly v kraji zvěsti, že je spojena s ďáblem. Byla totiž bylinkářkou a údajně uměla léčit i jizvy po popáleninách. Ján Ujváry ji označil za nejkrutější ze všech. V rozsudku se o trestu pro Alžbětu Báthoryovou místo nenašlo. Byla zazděna v jedné místnosti čachtického hradu a v osamocení 28. srpna 1614 ve věku 54 let zemřela. Pochována byla v čachtickém kostele. Po její smrti se vyskytly spekulace, že byla otrávena.

Mnozí historici zvláště z Maďarska předkládají argumenty, které ospravedlňují baronku Báthoryovou a samotný proces považují za vykonstruovaný s politickým pozadím. Alžbětin strýc Štěpán Báthory byl totiž v letech 1575 -1586 polským králem a úspěšným vojevůdcem ve válkách s Ruskem. Kromě této politicky významné osobnosti stál v době zatčení baronky v čele Sedmihradska její synovec, mladý a ambiciózní kníže Gabriel Báthory, kterého se Thurzó pokusil z čela knížectví odstranit. Palatin se také údajně chtěl zmocnit i barončina rozsáhlého majetku. Právní zvyklosti v této době umožňovaly konfiskaci majetku, pokud by se prokázal úmysl zavraždit krále. K tomu bylo ovšem třeba svědectví dalších nejméně 7 šlechticů... Baronka to při svých protestech dala najevo. Své zatčení označila jako rozsáhlé spiknutí, za kterým stojí Thurzó - bývalý spolubojovník jejího manžela.

Zajímavé, leč neověřené je tvrzení, že palatinem nalezená umučená oběť na barončině panství byla exhumovaná dívka, která zemřela tři měsíce před tím, než Thurzó s vojskem vtrhl na panství. Nasvědčuje tomu mrtvolný zápach v podzemí zámku. Faktem zůstává, že dvě zachráněné dívky se stopami mučení nikdy před soudem nesvědčily. I přes tyto argumenty je nutné připustit, že Alžběta Báthoryová byla na své poddané velmi krutá a nelze vyloučit, že se přímo či nepřímo podílela na smrti některých svých poddaných. Obyvatelé ji skutečně nenáviděli. Zdi hradu opouštěla pouze se silně ozbrojenou stráží. Nutno ovšem podotknout, že krutost panstva nad poddanými byla tehdejší "dobová norma"… Jako nesmyslná byla prokázána legenda o tom, že se baronka koupala v krvi zavražděných dívek. Stejně tak byla prokázána neexistence smrtící panny, kterou měla Alžběta údajně používat. Thurzó i jeho vojáci žádnou takovou pannu nenašli. Navíc se legendy o panně objevily až po více než sto letech po její smrti.

Nejčastěji diskutovanou otázkou v případě Alžběty Báthoryové je skutečný počet obětí. Jedinými, přesto velmi nespolehlivými zdroji jsou výslechy osob, které byli palatinem obviněny z ukrutností a vražd. Nespolehlivým zdrojem jsou především proto, že výslechy obviněných měly jediný cíl - přiznání se ke zločinům, ze kterých byli obviněni. K tomu účelu sloužili i jednostranně a účelově kladené otázky. Jistě není bez zajímavosti, že každý z vyšetřovaných uváděl jiný počet obětí, ač se na mučení podíleli společně. Podle historiků hájících baronku je počet obětí součtem všech jmen, která v procesu od každého obviněného padla. Přitom prý soudci nebrali v úvahu, že se některá jména u různých výpovědí opakovala. Podle sčítání soudem je počet obětí 37-80. Lze tedy s jistotou tvrdit, že baronce je přičítáno mnohem více obětí, než ji bylo - byť pochybně - prokázáno.

V roce 1961 se skupina podvodníků rozhodla příběh "krvežíznivé baronky" využít ve svůj prospěch. Pod záminkou natočení filmu, ve kterém budou do všech rolích obsazeni občané Čachtic se nechali v městečku hostit a na otevřený účet v obchodě a restauraci odebírali alkohol a stravu. Filmová horečka mezi občany neznala mezí. Představitel Ficzka si dokonce nechal vytrhnout dva zdravé přední zuby, aby jeho filmová podoba vyzněla věrohodně. Čachtické ženy vybrané do rolí mučených dívek musely s režisérem při alkoholu ve vinných sklepích ponocovat, aby vypadaly s kruhy pod očima a ze sinalými obličeji před kamerou věrohodně. Při těchto "psychofyzických" přípravách hereček se často rozdivočil tak, že lidé měli vážné obavy o jeho zdraví... Do role Alžběty Báthoryové byla po "náročném" konkurzu obsazena svobodná učitelka místní školy. Režisér i kameraman, který točil veškeré, takřka naturalistické scény na prázdnou kameru byli ještě v průběhu "filmování" zatčeni... Případ podvodných filmařů se stal na léta vděčným tématem recesistů z řad bratislavských umělců, kteří s fantazií sobě vlastní vymýšleli nové a "zcela zaručené" pikantní historky o povahových vlastnostech nevinných Čachtičanů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kajuskaaa Kajuskaaa | E-mail | 13. července 2009 v 14:44 | Reagovat

helet nic proti ale ta čachtická paní se jmenovala myslim Erževeth Bathory a ne Alžběta

2 nina nina | 15. srpna 2009 v 13:32 | Reagovat

byla to Alžběta enom sa to može jinak přečíst...to je jak s tou královnou Elizabethou...take jí řákali Alžběta...jinak moooc dobrý článek

3 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Čtvrtek v 17:08 | Reagovat

That is really fascinating, You are an excessively skilled blogger. I have joined your feed and stay up for in quest of extra of your fantastic post. Additionally, I have shared your website in my social networks
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>canadian pharmacies online</a>

4 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Pátek v 4:34 | Reagovat

Definitely imagine that which you said. Your favourite justification seemed to be at the internet the easiest thing to take into accout of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as people consider concerns that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>Canadian Pharmacy</a>

5 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Pátek v 6:29 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra on line no prec</a>
viagra for women  http://viagraskf.com/ viagra samples

6 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Pátek v 10:33 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>pharmacy online</a>
viagra tablets  http://viagraskf.com/ viagra for sale

7 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Pátek v 13:42 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra ohne rezept aus deutschland</a>
viagra ohne rezept aus deutschland  http://viagraskf.com/ viagra generic

8 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Pátek v 15:00 | Reagovat

Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>canadian pharmacies online</a>

9 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Pátek v 18:42 | Reagovat

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However think about if you added some great photos or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and videos, this website could definitely be one of the best in its niche. Wonderful blog!
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>canadian pharmacies online</a>

10 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Pátek v 20:42 | Reagovat

Appreciate this post. Will try it out.
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>canadian pharmacies online</a>

11 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Včera v 0:31 | Reagovat

Hello very nice website!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I'm satisfied to find so many useful info here in the post, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>Online Pharmacies</a>

12 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Včera v 5:57 | Reagovat

Normally I don't read article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>canadian pharmacies online</a>

13 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Včera v 17:58 | Reagovat

I must thank you for the efforts you've put in penning this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now ;)
<a href=http://viagraoblue.com/>buying viagra</a>

14 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Včera v 19:57 | Reagovat

Excellent weblog right here! Additionally your website rather a lot up fast! What web host are you using? Can I get your associate link on your host? I want my site loaded up as fast as yours lol
<a href=http://viagraoblue.com/>viagra australia</a>

15 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Včera v 21:38 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra for sale</a>
generic viagra 100mg  http://viagraskf.com/ viagra online

16 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Včera v 21:53 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra ohne rezept auf rechnung</a>
online viagra  http://viagraskf.com/ viagra prices

17 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Včera v 22:33 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>cheap viagra</a>
viagra coupons  http://viagraskf.com/ where can i get viagra from

18 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Včera v 23:32 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra generic</a>
buy viagra  http://viagraskf.com/ viagra coupon

19 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Dnes v 0:53 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>where can i get viagra from</a>
viagra prices  http://viagraskf.com/ viagra in farmacia senza ricetta

20 Lelandver Lelandver | E-mail | Web | Dnes v 1:40 | Reagovat

Hi, I log on to your blog daily. Your writing style is witty, keep up the good work!
<a href=http://viagraoblue.com/>prescription free viagra in australia</a>

21 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Dnes v 2:49 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>cheap viagra</a>
viagra for sale  http://viagraskf.com/ over the counter viagra

22 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Dnes v 3:04 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>gra online</a>
viagra for sale uk  http://viagraskf.com/ generic viagra prices

23 TheolveToni TheolveToni | E-mail | Web | Dnes v 3:56 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>canadian viagra</a>
viagra kaufen  http://viagraskf.com/ generic viagra from amazon

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama