Marie Stuartovna-životopis

23. února 2008 v 20:11
Marie Stuartovna (8. prosince 1542 - 8. února 1587), byla dcera skotského krále Jakuba V. z rodu Stuartů a francouzské šlechtičny Marie de Guise, Marie byla francouzskou (1559-1560) a vládnoucí skotskou (1542-1567) královnou. Skotskou královnou se stala už jako šestidenní dítě poté, co její otec zemřel na choleru. Už v prvním roce svého života, 9.9.1543, byla korunována skotskou královnou. Jako šestileté dítě, roku 1548, byla zaslíbena jako budoucí manželka francouzskému Dauphinovi Františkovi a téhož roku také do Francie dorazila. Od svého skotského doprovodu byla na královském dvoře oddělena a vychovávána po celou dobu dětství a dospívání spolu s ostatními dětmi francouzského krále Jindřicha II. 24.4.1558 uzavřela patnáctiletá Marie plánovaný sňatek se svým čtrnáctiletým snoubencem Dauphinem Františkem. Král Jindřich II. za necelé dva měsíce po tomto sňatku tragicky zemřel. František se stal pod jménem František II. králem Francie a jeho žena Marie Stuartovna královnou. V zemi však fakticky vládli strýcové Marie z rodu Guisů. 5.12.1560 Mariin mladý manžel František II. umírá a ona se stává ve svých osmnácti letech poprvé vdovou. 14.10.1561 opouští Marie Stuartovna svou milovanou Francii a vrací se zpět do rodného Skotska.
Marie Stuartovna
Po smrti Marie I. Tudorovny neuznala Marie Stuartovna za právoplatnou anglickou královnu její nevlastní sestru Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolena, a sama se začala titulovat také jako anglická královna (byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora). O získání londýnského trůnu se však nikterak nesnažila.
Jako katolička se ve Skotsku od počátku dostávala do střetu s protestantskou šlechtou i duchovními. Roku 1565 se provdala za svého příbuzného, šlechtice Jindřicha Stuarta, Lorda Darnleye, s nímž měla syna Jakuba, který se stal později jako Jakub VI. králem Skotska a jako Jakub I. Stuart králem Anglie a Irska. Manžel Marie a její spoluvladař, Jindřich Stuart, Lord Darnley byl roku 1567 zavražděn, což snad měl na svědomí, možná i s jejím vědomím, John Bothwell, za kterého se Marie vdala ještě v tom samém roce.
Také Mariina svatba s Bothwellem vzbudila odpor protestanských lordů, kteří ji uvěznili na zámku Lochleven, kde ji 25. července 1567 donutili odstoupit ve prospěch jejího syna s Darnleyem Jakuba VI. Za nedospělého Jakuba vládl jako regent earl z Murray. Bothwell utekl do Skandinávie. Marii se podařilo z vězení utéct, ale její vojsko bylo 13. května 1568 poraženo u Langside (dnes čast Glasgow) a Marie utekla do Anglie, protože spoléhala na pomoc královna Alžběty.
Královna Alžběta, se kterou se osobně nikdy nesetkala, ji však nechala internovat, neboť jí byla nebezpečná jako možná pretendentka trůnu. S tím počítali Alžbětini katoličtí odpůrci, španělský král Filip II. a papežská kurie. Roku 1587 nechala královna Alžběta svoji sokyni popravit pro údajnou podporu katolické opozice. Pochovaná byla v katedrále v Peterborough, ale roku 1612 dal její syn Jakub VI. (I.) tělo exhumovat a pohřbít ve Westminsterském opatství.

Marie Stuartovna v literatuře

Marie byla v mládí velmi krásnou ženou a byla opěvována soudobými básníky. Už od 16. století je zobrazovaná v dramatech jako katolička mučednice (Tommaso Campanella). Od 18. století přibyl motiv jejích milostných dobrodružství (V. Alfieriho z roku 1789) či literární podoby jejího života (Mary Stuart trilogy od Swinburna 1865-1881). Existují i lyrická zpracování jejího osudu (R. Burns, T. Fontane).
Předchůdce:
Jakub V.
Skotská králova
1542 - 1567
Nástupce:
Jakub VI.
Francouzská královna
Předchůdkyně:
Kateřina de Medici
1559 - 1560Nástupkyně:
Alžběta Habsburská
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama