Životopis- Adina Mandlová

15. února 2008 v 17:00
Adina Mandlová byla jedna z největších hvězd českého stříbrného plátna. Ačkoliv se tehdejší média často vyjadřovala o jejím hereckém talentu nevybíravě, byla během své filmové kariéry asi nejpopulárnější a nejobsazovanější herečkou.

Dětství
Narodila se 28. 1. 1910 v Mladé Boleslavi. Otec byl inspektor státních drah a matka dcera venkovského hospodského. Měla dva starší bratry. Zvláštní jméno dostala, protože měla předurčenou skvělou budoucnost. O její výchovu se staral výhradně otec a od čtyř let hrála na piáno. Otec ji velmi rozmazloval a všichni jí museli vykat, ale ona odpovídala tykáním. V jejích osmi letech otec zemřel, ona ztratila své dobré postavení a měla zakázáno hrát na piáno.

Období puberty
Po smrti otce se rodinné poměry velice zhoršily. Matka našla několik strýčků, kteří rodinu podporovali. To však nestačilo a tak rodina pořádala loupežné výpravy do zahrad a polí a projímala pokoje jejich vily studentům. V Adininých čtrnácti letech si matka našla nového přítele. V šestnácti byla Adina poslána do pařížského dívčího penzionátu, kde se naučila vařit a zdokonalila svou francouzštinu a němčinu. Po dvou letech byla vyloučena za špatné chování a začala se věnovat herectví.

Pozdější život
Již v 16 letech si našla milence a chodila s ním po nočních barech. Ve francouzském pensionátu si našla dalšího milence a otěhotněla, poté absolvovala potrat. Pak se stala se milenkou režiséra filmu Život je pes Huga Haase. Po roce 1939 chodila s Fredem Schneinerem-Svítilem, on ji však opustil a ona se pokusila o sebevraždu. Po uzdravení se vrhla do bezstarostného užívání, takže vznikla průpovídka "Barrová má oči mandlové a Mandlová má oči barové." Poprvé se Adina provdala za malíře Zdeňka Tůmu, který po roce spáchal sebevraždu. Podruhé byla vdaná za válečného pilota Kočvárka-Kinghta. Opět rozvod. Její poslední manžel byl módní návrhář a homosexuál Ben Pearson. Našla s ním klid a žili spolu 37 let.

Poslední roky jejího života
V posledních letech svého života Adina hodně cestovala. Během války byl její přítel Svítil odvezen do koncentračního tábora. Adina natočila během války jeden německý film a byla zatčena a obviněna kvůli německé příslušnosti - pro nedostatek důkazů propuštěna. Jelikož nemohla najít angažmá, odešla do Anglie (s Kočvárkem). Po smrti Bena se vrátila do vlasti a žila na zámku v Dobříši. Zemřela 16. 6. 1991 na tuberkulózu.

Herecká kariéra
Adina chtěla být herečkou již od dětství. První miniroličku dostala ve filmu Děvčátko, neříkej ne - vůbec se jí to nepovedlo a režisér Boháč jí nepředpovídal hereckou kariéru. Ona však prohlásila, že než on natočí další film, tak z ní bude hvězda. Její předpověď se splnila. Byla jí nabídnuta role ve filmu "Život je pes" - v tomto filmu velice vynikla a dostala mnoho dalších nabídek. Do roku 1939 si Adina zahrála ve 32 filmech převážně hlavní ženské role. Během své herecké kariéry se seznámila s mnoha slavnými lidmi např. s Karlem Čapkem, Josefem Voskovcem a Janem Werichem nebo s Karlem Poláčkem, členy bohémské společnosti zvané Tafelrunda.

Její nejslavnější role
Kristián - Zuzana
Přítelkyně pana ministra - Julie
Diagnosa X - Helena
Mazlíček - Marcela
Nezlobte dědečka - Liduška
Ať žije nebožtík - Alice
Švadlenka - Mici
Velbloud uchem jehly - Nina
Děvčata nedejte se - Vlasta
Důvod k rozvodu - Helena
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama