Životopis -Ginger Rogers

15. února 2008 v 15:34
Ginger Rogers, narozena 16.7.1911, jako Virginie Katherine McMath, byla americká herečka, tanečnice a stepařka. Svou matkou byla vychována jako konzervativní republikánka. Leloa Owens McMath Rogers, byla vědeckou pracovnicí, novinářkou, scenáristkou, filmovou producentkou. Byla to velmi emancipovaná žena, a měla celý život na Ginger neuvěřitelný, až zhoubný vliv. Dcera se jí podřizovala téměř ve všem, a snad také proto nemělo žádné z manželství Rogersové dlouhé trvání.

První sňatek byl s kolegou, tanečníkem Eddym J. Culpepperem (1929 - 1931). Poté se v roce 1934 se vdala podruhé. Její druhý manžel byl herec Lew Ayres. Žili spolu krátce, a rozvedli se v r.1941. V r. 1943, si vzala Jacka Briggese námořního kapitána. Rozvedli v roce 1949. V 1953, se vdala po čtvrté, za právníka Jacquese Bergera, o 16 let mladšího muže, který se jejím přičiněním stal hercem a manažerem kosmetické společnosti. Rozvedli se v roce 1957, a on se brzy oženil s herečkou Dorothy Malone. Ginger si v roce 1961, vybrala v pořadí již pátého muže, ředitele a producenta Williama Marshalla. Po několika týdenním soužití i toto manželství zkrachovalo.

Svou kariéru započala v sérii krátkometrážních filmů, natočených v roce 1929. Poté po konkurzu pořádaném pro Freda Astaira, který hledal partnerku za svou nesmírně talentovanou sestru Adele - natočila film "Letíme do Ria", zatím oba jen v menších rolích (rok 1933), kde si poprvé "společně zařádili". Pro studio RKO Astaire a Rogers v letech 1934 - 1939 natočili 8 muzikálových komedií, které bych charakterizovala jako mírně naivní, se zaměnitelnými zápletkami…..bombastické kulisy,perfektní kostýmy, výborné písně, a naprosto strhující choreografii Hermese Pana, které umožňovaly, aby se aktéři tancem vzájemně perfektně doplňovali, vybízeli k maximálním výkonům, sváděli, a provokovali diváky svým uměním, jako třeba ve filmu "Vzdušné zámky". Nejdokonalejším ovšem byl tento pár ve filmech:"Páni v cylindrech" a "Svět valčíku".

Navzdory soukromým rozepřím tvořili Fred Astaire a Ginger Rogers skvěle se doplňující dvojici. Konec jejich spolupráce byl ale nevyhnutelný. Ginger měla ambice dokázat, že neumí jen tančit, ale také hrát. Snímek Život v tanci (1939) jejich partnerství ukončil. V roce 1940 už Ginger Rogers obdržela cenu Akademie (Oscara) za nejlepší herečku, v hlavní roli filmu Kitty Foyle. Následovaly filmy Zuzanka v nesnázích, a výborný povídkový film Tales of Manhattan (1942), Lady in the Dark, Once Upon a Honeymoon, Roxie Hart, a další, všechny po boku známých a populárních herců té doby - James Stewart, Cary Grant, Henry Fonda, Charles Boyer, Ray Milland a.j. Posledními filmy byly v roce 1965 film Harlow a Popelka - (Cinderella). Vystupovala na dobročinných koncertech, a často se zúčastňovala zajímavých uměleckých akcí. Po Ginger je pojmenováno divadlo v Medford - Oregon. Ginger Rogers zemřela 25.4.1995, a je pohřbena blízko svého tanečního a uměleckého partnera Freda Astaira v Oakwood v Chatsworth - Kalifornia.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marta Holubová Marta Holubová | E-mail | 29. srpna 2008 v 11:41 | Reagovat

Mám tady u Vás své biografie, udělalo by mi radost, abych byla uvedena jako autorka....Ginger je jedna z nich

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama