Dana Medřická-životopis

14. března 2008 v 15:03
Dana Medřická byla česká divadelní a filmová herečka.

Dana Medřická už od první návštěvy divadla v šesti letech toužila jen po jednom: stát se herečkou. Když jí přísný tatínek nedovolil jít na konzervatoř hned v patnácti, odmaturovala nejprve na gymnázium. Studium na konzervatoři ale nedokončila a už na jaře 1940 nastoupila do svého prvního angažmá v Brně, kam ji jako "novou naději českého divadla" doporučil režisér Jaroslav Kvapil. Další kroky vedly herečku do Plzně a ještě před koncem války do Prahy.

První velký úspěch jí přinesla role Slávky Hlubinové ve Šrámkově Měsíci nad řekou, kterou hrála na jevištích v Plzni i Praze, ale v níž zazářila především ve stejnojmenném filmu Václava Kršky z roku 1953. Na scéně Městských divadel pražských v letech 1954-1959 a Národního divadla 1959-1983 vytvořila desítky různorodých ženských postav světového repertoáru. Její interpretace se vyznačovaly neokázalostí, prostou i jedinečnou schopností vystihnout komické i tragikomické charaktery. K jejím životním rolím kromě Šrámkovy Slávky patřila Blanche v Tramvaji do stanice Touha T. Williamse, titulní role v Brechtově Matce Kuráži, ale především Erži Orbánová v Kočičí hře maďarského autora Istvána Orkényho. Zásluhou mistrovského výkonu Dany Medřické se Kočičí hra stala divácky nejúspěšnější hrou v historii Národního divadla a dosáhla 403 repríz. Medřická dávala vždy divadlu přednost před filmem, ale přesto vytvořila na pět desítek filmových rolí.

Málokdo z filmových režisérů jí však nabídl roli, jaká by odpovídala herečce jejího formátu. A tak její Slávka Hlubinová zůstala pro diváky po desetiletí vrcholem jejího filmového umění. Také na televizní obrazovce se Medřická objevila v několika seriálech, jako F.L.Věk nebo Nemocnice na kraji města. Nezapomenutelným zůstal herecký koncenrt dvojice Medřická-Hoger v televizním komorním dramatu Romeo a Julie na konci listopadu.

V roce 1979 zemřel po delší nemoci její celoživotní partner herec Václav Vydra, s nímž žila od roku 1945 a vychovávala syna Václava, dnes dalšího pokračovatele herecké dynastie Vydrů. Dana Medřická brala všechny své role na jevišti i v životě vážně a zodpovědně, zapomínala jen sama na sebe. Jejímu "babímu létu", vztahu se Španělem Artemiem, který v padesátých letech žil v Praze a patřil tehdy k jejím obdivovatelům, nebylo už dopřáno mnoho času. Jejich manželství trvalo jen něco přes rok. Zemřela na selhání srdce.
Dana Medřická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama