Eva Pilarová -životopis

9. března 2008 v 15:59
V r. 1960 nastoupila do divadla Semafor, odtud její první velké hity Že kočka není pes, Malé kotě a Láska nebeská s Waldemarem Matuškou. Po dvou letech odešla spolu s Matuškou do divadla Rokoko, další společný hit Tam za vodou v rákosí a celá řada dalších hitů (Oliver Twist, Popokatepetl twist, Řekni mi mámo ad.).
V r. 1963 hraje ve filmu Kdyby tisíc klarinetů a zpívá společně s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd. V r. 1969 vyhrává na hudebním festivalu ve finských Helsinkách Zlatou medaili v oboru jazzového zpěvu.
V r. 1964 získává svého prvního Zlatého slavíka. O rok později natáčí jako TV film buffoperu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, kterou režírují Miloš Forman a Jan Roháč. Zakládá též samostatnou hudební skupinu, se kterou později cestuje po republice a východních státech Evropy. Na Západ je výjezd nemožný, neboť její první manžel, hudebník Milan Pilar, emigroval do tehdejšího Západního Německa.
V r. 1967 vyhrává hudební festival Zlatá bratislavská Lyra, pár dnů nato festival Zlatý klíč Intervize. Úspěšná píseň Rekviem, se kterou vyhrává ještě další festival téhož roku - Grand Prix de disque v polských Sopotech - je po vstupu vojsk včele s tehdejším SSSR zakázána. Za r. 1967 dostává druhého Slavíka, za r. 1971 třetího.
V r. 1968 točí hlavní roli ve filmu Zločin šantánu, kterou jí "na tělo" napsal spisovatel Josef Škvorecký. Tento film se hrál ale jen krátce, byl také zakázán poté, co úspěšný spisovatel emigroval do Kanady. Téhož r. slaví velké úspěchy na Kubě, vystupuje tam v TV, natáčí desky.
V r. 1978 vyhrává festival Děčínská kotva, píseň Ráj bílých čápů byla po pár týdnech zakázána, neboť autor textu emigroval do Západní Evropy.
Často zpívala v SSSR (19x), kde začátkem 70. let v anketě o nejlepšího zahraničního interpreta vyhrává 1. místo před Ellou Fitzgerald (za muže vyhrál Karel Gott před Beatles…).
Eva Pilarová hrála v několika filmech, natočila velkou řadu LP i SP desek, na svém kontě má několik Zlatých i dvě Platinové desky. Koncem 90. let dostala cenu Masarykovy akademie za dlouholetý přínos v oboru jazz a pop music. Kromě malých kapel vystupovala a natáčela s velkými orchestry Karla Vlacha, Karla Krautgartnera, Václava Hybše, Václava Zahradníka, Felixe Slováčka, Gustava Broma...
Dnes má svoji kapelu, koncem r. 2004 vydala dvojalbum Zlatý výběr 1994-2004, na kterém je mimo jiné 10 nových skladeb. Ve volných chvílích fotografuje a svého dalšího koníčka - vaření - zúročila v pěti kuchařských knihách.
zdroj:paganini-arts.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama