Gianni Versace-životopis

5. dubna 2008 v 15:40 |  MÓDA
Krása je smyslný princip a byla to právě moje smyslnost, která mi v životě pomáhala víc než rozum," prohlásil v dobách své největší slávy světově proslulý italský módní tvůrce Gianni Versace, jehož život přervalo v bezprostřední blízkosti jeho paláce Casa Casuarina na Floridě 15. července 1997 několik zákeřných ran z revolveru.
Zaséval prý neklid nejen mezi ženami, napsal o top-designérovi významný americký deník. A vždycky měl pověst provokatéra. Jak by ne, když jeho návrhy zvýrazňovaly lidskou sexualitu, ať už ženskou či mužskou.
"Byl ovšem první, kdo ji konečně a smysluplně vyzdvihl," nechal se slyšet Richard Martin, ředitel kostýmního institutu newyorského Metropolitního muzea. Gianni Versace byl nejen dokonalý kumštýř všech těch nejméně otřelých módních kreací, ale i neobyčejně zajímavý člověk a přitažlivý muž. Zatímco navenek byl často k vidění většinou jen se svými spolupracovníky, anebo v obležení jen těch nejkrásnějších modelek, své soukromí si pečlivě chránil. I když svou homosexualitu nemaskoval a víc než deset let žil se svým přítelem, jinak osobním asistentem a návrhářem sportovní linie Antoniem D´Amicem, veřejně se o svém životě příliš nezmiňoval.
"Jsem takový jaký jsem. Mí přátelé a lidé, kteří mě znají, to vědí," opáčil před časem. "Musí to ale člověk vytrubovat do celého světa?"
Sex, show a kůže
Gianni Versace pochází z jižní Kalábrie, kde se 2. prosince 1946 narodil. Jako syn majitelky krejčovského salonu, který šil pro honoraci v Reggio di Calabria, doma dlouho nevydržel. Chtěl se postavit na vlastní nohy a proto zamířil ve svých čtyřiadvaceti letech přímo do Milána. I když plánoval velké věci, pracoval zpočátku jako stylista kolekcí pro jiné módní tvůrce.

"Věděl jsem, co chci, ale musel jsem být hodně trpělivý," prohlásil už jako slavný muž. "Bylo zřejmě nutné počkat, porozhlédnout se a nasát atmosféru. Teprve potom jsem se do toho pustil, i když prorazit nebylo vůbec lehké. Hlavně jsem chtěl záměrně zrušit všechna dosud platná pravidla a konvence…"
Svět se zpočátku divil, když denim kombinoval se saténem, zatímco kovové čvočky s hedvábím. Svou první přehlídku, kterou předvedl před jedenadvaceti lety a kterou pojal jako velkolepou show, zasvětil kůži.
"Někomu se možná mohly tenkrát zdát moje kožené modely příliš sexy a výstřední," smál se Versace, "ale já to vidím jinak. Podle mě je daleko horší než sexuální svéráznost či přímo vyzývavost nuda, stupidita a stárnutí. Všechno tohle totiž spojuje schoponost omezovat, o což samozřejmě nemám zájem. Věřte, že já se jen tak spoutat nenechám."
Balet, opera i rock
Nedávný enfant terrible italské a potažmo světové módy se ve svém tvůrčím období nespecializoval jen na určování módních trendů, ale navrhoval rovněž kostýmy do baletů a oper. "I to je práce, která mne fascinuje a unáší někam dál," tvrdil Versace.
Na tomto místě je nutno uvést, že navrhoval kostýmy pro opery uváděné v La Scale, ale také pro balety. Říkalo se, že i z modelu dokázal udělat drama. Zároveň si podmaňoval slavné herce i hvězdy popu a rocku. A že jich byla pěkná řada - Sylvester Stallone, Elton John, Tina Turner, Prince, Madonna, George Michael, Liza Minnelli, Bruce Springsteen, Elizabeth Taylor, Sharon Stone, Michael Jackson.
"Miluji muziku, ale také vzruch a napětí," prohlašoval Versace, který měl rád život. "Proto se snažím vytvářet rozpustilou a hravou módu plnou kombinací, barev a života. Největší vliv má na mě zřejmě ulice a pak mládí. Dnešní mladí lidé mě skutečně fascinují, protože jsou lepší než my. Jsou odvážnější a nemají v sobě zábrany. Proto jsem se do toho pustil, proto tedy ta jasně žlutá či modrá dámská saka, švestkově modré pánské obleky a proto ty hedvábné košile s pestrými motivy zvířat a divokých květů. Často mne ale také oslovují operní hvězdy, dirigenti, impresáriové nebo výtvarníci. Je to velice příjemné, když vím, kolik lidí má ve mně důvěru. Ostatně, je mnohem lepší být obklopen lidmi než být sám."
Typicky renesanční rodina?
Nejraději Versace odpočíval ve svém rozlehlém sídle na břehu velkého jezera Como v Itálii. Nejen tam, ale i ve svých vilách v Miláně či v Miami se obklopil přepychoem a bohatým výběrem uměleckých děl, ať už šlo o obrazy, sochy či bronzy.
Zamiloval si antickou kulturu, ale stejně jak Picasa, Renoira, Chagala stejně jako Warhola. Hodně času trávil ve svých domech sám nebo jen výhradně se svými blízkými. Rozhovory tam zásadně neposkytoval. Snažil se uchránit alespoň kousek svého soukromí. "Jsme typicky italská renesanční rodina," smál se Versace. "Fungujeme podobně jako řemeslníci, kteří pracovali také dohromady. Opravdu, na rodinu nedám dopustit. Můj bratr Santo, sestra Donatella, její muž Paul Beck a Antonio, ti všichni mi dodávají patřičnou sebejistotu, postrkávají mě dopředu."
I když byl Versace sám "čtyřprocentní" muž a vlastního potomstva se nikdy nedočkal, miloval děti svých sourozenců a přátel - a ony zase jeho. Dokázal si s nimi kouzelně hrát a také je prý hýčkal a rozmazloval. Byl to milý a laskavý člověk. Nesnášel jen bodyguardy, protože miloval volnost.
"Rád chodím jen tak do restaurací a kaváren," nechal se slyšet před časem, " kde jen tak popíjím kávu, pročítám noviny a pozoruji cvrkot okolo. To je ta moje inspirace"
Když mu lékaři našli v pětačtyřiceti letech v oblasti levého ucha malý nádor, prodělal operaci včetně chemoterapie. "Bylo to hrozné období," vzpomínal posléze vyléčený Versace, "ale hodně mi tehdy pomohli nejen lékaři, ale i rodina. Nemít ji, tak nevím, jak bych to všechno psychicky zvládl."
Král je mrtev, ať žije král!
I když plamen jeho života ukončil na prahu zralého věku dobře cílený výstřel sedmadvacetiletého vraha Andrewa Davida Cunanana (spekuluje se, že vraždil ze msty zhrzeného homosexuálního milence) a světová móda přišla o nekorunovaného krále, osobitý styl a značka Versace zůstává v celosvětových trendech nadále.
Možná se sluší uvést, že ačkoliv byl Versace až pohádkově bohatý, lakomý rozhodně nebyl. Hodně peněz věnoval do charitativních a dobročinných projektů stejně jako na pomoc hladovějícím dětem či na boj proti rakovině a AIDS.
Příbuzní, přátelé a obdivovatelé mu vzdali poslední poctu 22. července 1997, tedy týden po jeho zavraždnění. Bez zajímavosti není, že mezi přítomnými celebritami nechyběli také Luciano Pavarotti, Lady Diana stejně jako jeho údajně nejoblíbenější modelka Naomi Campbell. Byli zde přítomni rovněž módní návrháři Armani a Karl Lagerfeld. Při zádušní mši seděli na čestných místech vedle rodiny i jeho velcí přátelé - Elton John a Sting. Oba mu zazpívali na rozloučenou a oba přitom měli slzy v očích.
Strhující rekonstrukci posledních hodin života slavného módního tvůrce i jeho vraha přineslo před časem i na našich obrazovkách americké televizní drama Versace: Vražda, kde hlavní roli vytvořil italský herec Franco Nero.

DONATELLA VERSCACE
Dokáže upoutat pozornost nejen svými platinovanými vlasy, ale i návrhářským a obchodním uměním. Svou nezdolnou vůlí překonala i závislost na kokainu, i když jak sama přiznala, nepodařilo se jí nalézt opravdový důvod přestat.

Byla vždy velice divoká a nikdy si nenechala do ničeho mluvit. Narodila se v roce 1955 jako nejmladší ze čtyř dětí. Její otec se živil jako obchodník a matka byla švadlenou. Malá Donatella se nejvíce upnula ke svému staršímu bratrovi Giannimu, se kterým už od jedenácti let obrážela noční podniky a diskotéky. Jak sama říká, Gianni byl nejdivočejší ze všech, ona ho však zakrátko začala ve svých nebezpečných kouscích dohánět.

Vystudovala literaturu na univerzitě ve Florencii a pomáhala svému bratrovi, který právě rozjížděl svůj vlastní podnik. Gianni svou sestru nesmírně miloval. Představovala pro něho múzu i dobrého rádce v otázkách obchodu. Jednou Giannii prohlásil: "Když se Donatelle moje skica nelíbí, ihned ji roztrhám."

Byla to právě Donatella, koho napadlo používat pro přehlídky světoznámé modelky, také její přátelské styky s celebritami přispěly k nevídanému úspěchu značky Versace. Svůj tvůrčí talent mohla uplatnit navrhováním modelů pro značku Versus, kterou ji její milý bratr daroval.

Vše najednou skončilo 15. července roku 1997 výstřelem před rezidencí v Miami, kde se stal Gianni obětí duševně chorého mladíka.

Pro celou rodinu to byla nepředstavitelná tragédie, ovšem show must go on, a tak se jelo dál. Hlavou nové firmy Versace se stala právě Donatella, jejím rádcem ve finančních otázkách bratr Santo.

Svou první couture kolekci představila po roce od smrti bratra v hotelu Ritz v Paříži u bazénu, kde Gianni tak rád trávil svůj volný čas. Měla ohromný úspěch, a tak se návrhářka směle pustila do dalších extravagantních modelů, které nosí například Madonna, Jennifer Lopez, Britney Spears, Liz Hurley nebo Victorie Beckham.

Ovšem tato velká milovnice večírků má i svůj soukromý život, který tvoří její dvě děti, jejichž otcem je bývalý model Paul Beck, které ho prý přebrala svému bratrovi Giannimu. Její devatenáctiletá dcera Aleggra byla velkým miláčkem návrháře a zdědila po něm největší díl bohatství, bratr Daniel se musel spokojit s rozsáhlou sbírkou obrazů.

Jednou se Donatelly ptali, zda uvažovala někdy o tom, že by svou obchodní značku, kterou představují její dlouhé nepřirozené platinově bílé vlasy, přebarvila na přírodní přirozenou barvu. Odpověděla: "Přírodní? Co to je přírodní? Co to je? To není nic, co by souviselo s vlasy či obličejem. Já naprosto nevěřím v nějakou přírodní přirozenost. Když se řekne přírodní, vybaví se mi spíše jídlo, nějaká zelenina." A o tom jsou i její modely
david-daniel.blog.cz
Scary Child

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama