Goa Trance

13. dubna 2008 v 8:05
Goa, také goa trance, psychedelic trance nebo krátce psytrance, je styl elektronické hudby z poloviny devadesátých let 20. století patřící do žánru trance.

Goa, kombinace hudebního směru a kultury, vznikla v indickém spolkovém státě Goa, který byl v 60. a 70. letech jakousi mekkou hnutí hippies. Je silně ovlivněna ideály a symbolikou generace pozdních šededátých let, včetně psychedelických drog, také buddhismem a jógou. Její příznivci pocházeli zejména z řad mladých nemajetných turistů, tzv. batůžkářů; rozšířena je dnes zejména v Izraeli (kde bylo oblíbené udělat si po vojenské službě výlet do Goi) a Evropě, ale také v Japonsku, Mexiku a Brazílii.
Hudba je charakteristická nejčastěji čtyřčtvrtečním taktem až do 160 BPM (úderů za minutu), používá často i velmi krátké noty (1/16, 1/32) a mnoho vrstev je energičtější a kompaktnější než jiné směry trance, vyznačuje se experimenty. Vokální zpěv je celkem výjimkou, ale do skladeb jsou často zabudovány různé organicky znějící syntetické zvuky a krátké hudební úryvky z příslušných filmů. Jednotlivé skladby (tracky) jsou poměrně dlouhé, okolo 8-10 minut.
Pomalejší a klidnější skladby podobného druhu se jmenují chillout.
Zvláštním rysem hudby je schopnost uvést člověka do tranzu, podobného jako když šamani za pomocí rytmických zvuků a různých halucinogenních látek (většinou hub) uváděli při svých obřadech do tranzu jiné osoby.
Koncery a party jsou ještě poměrně nekomercionalizované, převládají fluorescentní a UV barvy na oblečení a různých dekoracích, časté jsou náměty z oblasti UFO, hinduismu, šamanismu, technologie atd. Party, festivaly a zábavy se většinou konají outdoor, mimo městské kluby a koncertní síně - na plážích, v lesích, na polích.
wikipedia.cz
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama