Hardcore

14. dubna 2008 v 10:11
Hardcore znamená v angličtině "tvrdé jádro". Jako hudební styl jej známe ve dvou významech.
Pododnož rocku
V tomto významu jde o hudbu na pomezí metalu a punku. Vyznačuje se energickými písněmi postavenými na jednoduchých kytarových riffech v rychlém tempu a s agresivními vokály. Texty skupin často reflektují sociální a politická témata. Obvykle hardcorové skupiny hrají ve složení elektrická kytara, baskytara, bicí, "zpěv".

80. léta

První skupiny vznikaly v osmdesátých letech v Americe. Ve Washingtonu to byli především Bad Brains v roce 1977, Minor Threat(1980), The Faith, Void nebo Teen Idles. V Bostonu to pak byli Negative FX, Jerry´s Kids, Siege, Gang Green nebo Impact Unit. V Los Angeles pro změnu Black Flag (v roce 1976 s Henry Rollinsem na postu zpěváka) a Circle Jerks. V pozdních osmdesátých letech vznikají NoMeansNo v Kanadě. V Anglii více vznikají The Exploited a Discharge. S pojmem hardcore je také spojena myšlenka straight edge, se kterou přišli Minor Threat ve stejnojmenné písni.

90. léta

Na počátku devadesátých let se hardcore začal dělit do dvou směrů: prvního tradiční ovlivněné více punkem a druhého více ovlivněný metalem, označovaný také jako metalcore/hardcore metal. Skladby se dostávají i do středních temp, kytary jsou často podladěné, zpěv se kromě křičené polohy dostává i do hlubších poloh používaných v thrash metalu či death metalu. Mezi významné skupiny patří Biohazard, Agnostic Front, Corrosion Of Conformity, Downset, Helmet, Madball, Sick Of It All, M.O.D., S.O.D., Suicidal Tendencies, Hatebreed. Další odnoží je i emo hardcore reprezentovaný Fugazi.

ČR

Z českých kapel je možné do hardcore zařadit například soubory Slut, Radegast, Sarcastic front, Deheth C, Michael´s Uncle, P.S., Kritická situace, Suicidal Commando, Našrot, Krucipüsk, Insania, SRK, Aloha, Svobodný slovo, Telex nebo Akutní otrava.

Pododnož techno

Také uváděno ve spojení Hardcore Techno - nejrychlejší techno obvykle s rychlostí více jak 180 BPM. Hardcore s hodně velkou rychlostí můžeme nazvat Speedcore. Nejznámějšími HC DJi jsou např. Promo, Nosferatu, The DJ Producer, Partyraiser a mnoho jiných.
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama