Jackie K.- mòda

17. dubna 2008 v 20:08

Šedesátá léta byla všechno, jen ne nudná. Revoluce proběhla tenkrát snad ve všem - v hudbě, událostech a v neposlední řadě i v módě. Mládí "vzalo svět do svých rukou" a obrátilo jej "vzhůru nohama". A právě v době květinových dětí, drog a odporu proti válce přivítal Bílý dům nové obyvatele - nejoblíbenější prezidentský pár všech dob - Jack a Jackie Kennedyovi.

Lidé milovali novou první dámu i pro její vytříbený vkus a vzhled opravdové lady. Šedesátá léta podle ní byla tak trochu jiná. Klasická a elegantní, ale v žádném případě ne usedlá a tuctová. Ženy jí byly vděčné za to, že i manželka a matka může být královnou a houfně napodobovaly její styl. Byla pro ně důkazem a tak trochu zadostiučiněním, že ne jen sexbomby ala Marilyn Monroe nebo hubené dívenky jako byla Twiggy, mohou okouzlovat svět.
Jackie nebyla dokonalá, měla oči trochu moc daleko od sebe a obličej porostlý drobnými chloupky, ale právě i proto se stala miláčkem ostatních žen - uměla své nedostatky nosit. Ne je skrývat nebo se za ně stydět, ale nosit. Přes drobné chybičky byla ale tato vzdělaná atraktivní bruneta klasických tvarů a s "křehkostí míšeňského porcelánu" pochopitelně nádherná.

A jaké byly tedy její hlavní módní triky? Především se nebála svěřit do rukou odborníků. Spolupracovala s několika módními návrháři, kteří patřili mezi špičky své doby (pravda, první dáma si takový luxus může dovolit…). Milovala francouzský styl a vše, "co vonělo levandulí a Beaujolais" , ale aby projevila loajalitu Americe (a možná to byl i chytrý politický tah), za svého dvorního návrháře si zvolila Olega Cassiniho, který tehdy oblékal "půlku Hollywoodu". Podařilo se jim, díky jeho umu a jejímu šestému módnímu smyslu, vytvořit styl, který doslova ohromil svět.

Hedvábné róby, jemně střižené kostýmky, kabátky a přiléhavé šaty - vše ve skvělé barevnosti, doplněné třemi řadami perel a "bonbónkovým" kloboučkem, navíc nošeno s ladností a grácií, to byla pro svět přímo etuda dokonalosti.

Na módu nezanevřela ani poté, co už dávno nebyla paní Bílého domu a atentát na jejího chotě se stával jen ošklivou vzpomínkou. Zvláště když si její srdce získal a ruku okroužkoval řecký rejdař a miliardář Aristotel Onassis, mohl její šatník zajásat a těšit se na nové luxusní kousky.

Kultivovanosti a dokonalého vzhledu se nevzdala ani na smrtelném loži. Byla zmožená chemoterapiemi a vyčerpaná krutou nemocí a i přesto dokázala svou bolest ovládnout a odejít klidně, aby zbytečně nermoutila své blízké. Snad i proto, že měla na sobě ty nejkrásnější růžové šaty od Givenchy, ve kterých tančila se svým manželem Johnem F. Kennedym a v srdci neochvějnou jistotu, že v nebi si spolu znovu zatančí.

kacuskyblogisek.blog.cz
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama