Reggae

14. dubna 2008 v 19:34
Reggae je styl hudby, který se vyvinul na Jamajce od 60. let 20. století z hudby Rock Steady a Ska postupným zpomalováním, jméno styl získal podle skladby Do The Reggay! z 50-tých let. Reggae je synonymem Jamajky stejně tak, jako jamajský rum, marihuana, Bob Marley nebo Fishbone. Reggae je ale zároveň pouze jedním z mnoha typických jamajských rytmů, ale jednoznačně je tím nejznámějším. Základem jamajské hudby byly vždy africké bubny.
Na Jamajce se též konají specifické reggae festivaly - Sunsplash v Ocho Rios a Sumfest v Montego Bay. Dále se konají setkání, kde se hraje na akustické nástroje pod širým nebem, nazývají se Groundations nebo Grounations - tzv. rastafariánské slavnosti svobody.
Reggae je úzce spojeno s náboženským hnutím Rastafari a je považováno za formu jeho šíření.
Mezi nejvýznamnější jamajské reggae umělce patří Bob Marley & the Wailers, Peter Tosh, Lee "Scratch" Perry, U-Roy, Eek-a-mouse, Gregory Isaacs, Dennis Brown, Sizzla, ...
Bob Marley
Vývoj Ska a Rock Steady žánrů zrozen na Jamajce v roce 1986. Kool Herc vytvořil svůj vlastní sound system pojmenován jako "The Hercoloid". Tato pre-Reggae perioda je známa jako "Roots" (Kořeny). Bob Marley pomohl definovat Reggae jako zvuk, který známe dnes, například děláním basových linií na funky basové linie, přidáváním synkopických akordů, atd. Reggae kultura na Jamajce je silně zastoupena náboženstvím Rastafari a konzumací marihuany. Žánr Dub, který se z Reggae vyvinul, byl jedním z nejvlivnějších stylů vůči přicházejícím stylům elektronické hudby jako Ambient, Drum´n´Bass, a Hip-Hop.
Mezi české reggae skupiny patří např. CONFESSIONS - http://www.confessions.cz
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama