Rozsáhlý životopis-MM

23. dubna 2008 v 20:43
V lednu posledního roku květinové dekády se v americkém Ohiu narodilo jediné dítě manželů Warnerových- syn. Pokřtili ho Brian, druhým jménem Hugh. Matka Barbara byla zdravotní sestra, otec veterán z Vietnamské války. Jakožto člen jednotky Ranch Hand tam rozprašoval nebezpečný Agent Orange na oddíly Vietkongu. Důsledky to mělo dva: První byla otcova následná paranoia, druhým každoroční testy jeho i synova fyzického a psychického stavu ve vojenské základně. Toxická látka Briana naštěstí nezmrzačila (jako většinu potomků této vojenské jednotky), ale jeho zdraví bylo chatrné- trpí dědičnou srdeční vadou, a po celé dětství měl v tomto ohledu smůlu. Ve třináci letech málem zemřel. Na základní škole byl pro vrsteníky "snadným cílem" a proto byl několikrát zmlácen.
Brian vyrůstal ve strachu z přísného otce, tudíž přilnul hlavně k matce- nebo spíše ona velmi silně přilnula k němu. Nebylo pro ni větší potěšení než se starat o svého syna, a proto mu často tvrdila, že je nemocný víc, než ve skutečnosti byl. Někdy ho nechávala doma, i když nebyl důvod. Stavěla kolem něj zeď. Brian neměl kamarády, ale byl velmi bystrý a měl bujnou fantazii- vytvořil si tedy svoje vlastní, imaginární přátele. Byli jimi čarodějové, hrdinové z oblíbených seriálů a komiksů- ti se mu nikdy neposmívali a konečně, které dítě má takovéto výjimečné přátele? V pěti letech začal navštěvovat křesťanskou školu- byl fackovacím panákem pro spolužáky a narušitelem pro učitele. Věřil, že viděl anděla - a to bylo podle vyučujících rouhání. Byli proti všemu, v co věřil. Děsily ho noční můry o apokalypse a příchodu antikrista. Kvůli svému dosavadnímu "postavení ve společnosti" si se strachem začal pokládat otázku: "co když jsem antikristem já?"
Ve věku kolem osmi let se poprvé setkal se sexem- ne však zcela "běžně." S bratrancem Chadem při hře na detektiva objevili tajnou vášeň jejich dědečka: Sbírku té nejzvrhlejší pornografie a skříňku plnou dámského prádla. Schovaní ve sklepě sledovali, jak se starý muž věnuje své perverzní zálibě. A druhá zkušenost byla pro Briana ještě horší: zneužil ho jeden starší chlapec ze sousedství. Brian to řekl jeho rodičům a soused byl za trest poslán k námořnictvu. Ještě se Brianovi pomstil tak, že mu otrávil psa.
Toužil chodit do normální školy. A protože rodiče nechtěli, aby přestoupil, našel si jiný způsob- rozhodl se chovat se tak nesnesitelně, že ho z církevní školy vyhodí. Brzy se záměr zdařil. Jinde však není tráva zelenější a ve státní škole nebyl o nic oblíbenější než na předchozí. Měl však jedno štěstí.Našel si kamaráda Johna, z řad velkých "rváčů". Ten mu dělal nejen osobní stráž, ale také v něm vzbudil zájem o rockovou hudbu a okultismus- tajně spolu navštěvovali satanistické doupě Johnova staršího bratra. Jejich dalším společným zájmem byly dívky- dokonce ty samé. John nakonec jednu přivedl do jiného stavu a oženil se s ní. Od té doby o něm Brian už neslyšel. Nechal si narůst dlouhé vlasy a pořídil si první auto. Měl rád literaturu a sám se pokoušel psát poezii. Ale jeho největší vášní byla rocková hudba- a sám toužil hrát v nějaké kapele. Učení mu už tolik nešlo, ale zato už se necítil tak "vyřazený" jako dřív. Ne na dlouho. Jeho otec dostal dobrou práci- ale až na Floridě. Rodina Warnerových se tedy rozhodla přestěhovat. Brian byl vzteky bez sebe.
Na Floridě byl Brian zcela osamělý. Navštěvoval sice vysokou školu, kde studoval žurnalistiku a divadlo,ale opět neměl žádné kamarády. Už si nepovídal s vymyšlenými postavami, místo toho se do krve řezal tupým kapesním nožem.
Ale především psal. Básně s fantasmagorickými představami, morbidní, perverzní povídky, díla, v nichž otevřeně opovrhoval křesťanstvím. Ač je rozesílal do různých časopisů, většinou otištěny nebyly. Někdy však chodil přednášet do undergroundového klubu Squeeze. Tam také potkal přítele, se kterým se později začal věnovat hudbě. "Hele, ty tvý básničky nestojí za nic, ale máš dobrej hlas. Nechceš založit kapelu?" Zeptal se ho ten chlapec. Napsali spolu nějakou hudbu a básně posloužili jako texty. Sehnali několik hráčů a vymysleli si jména, reprezentující dvě protikladné složky tvořící celek. Marilyn Manson byl vlastně prvním dílem Briana Warnera. Dobro a zlo.Kráska a Zvíře. Marilyn a Manson. Brianovi- vlastně Marilynovi- se splnil sen. Klub Squeeze byl stále hlavním zázemím jeho nové kapely, která byla záměrně stylizovaná tak, aby se zjistilo, kolik vydrží současná americká cenzura.
Život se změnil. Marilyn se stal žurnalistou, psal, dělal rozhovory s hudebníky, ale po večerech sám stával na pódiu před rozdováděným davem. Ve věku jednadvaceti let se rozhodl odejít z domova. Jeho matka, která na něm byla doslova závislá, ho však nechtěla pustit. Prosby, hrozby, křik ani rány však nebyly nic platné a Manson definitivně přestal být jejím malým Brianem. Matka pak každý den plakala v jeho pokoji, než údajně spatřila ve dveřích Kristovu siluetu, která naznačovala, že bude její syn v bezpečí. Nahradila ho laboratorní krysou jménem Marilyn, které později prodlužovala život pomocí medicíny.
Manson si našel dívku, Teresu, ale občas ji podváděl s psychotickou a drogově závislou tanečnicí z kapely, Nancy. Sám začal s drogami experimentovat. Nancy působila v kapele jako "objekt" pro perverzní a sadomasochistické prvky vystoupení. Nechtěla však nic jen předvádět. Bláznivě se zamilovala do Briana- a začala nenávidět a terorizovat Teresu.
Brianovi s Nancy brzo došla trpělivost- zjistil, že ji nemůže vystát a vyhodil ji z kapely. To nesnesla. Začala telefonicky rušit jejich vystoupení, vyhrožovat Brianovi i Terese a nakonec na jedné show rozbila láhev o hlavu své nástupkyně- Mansonovy budoucí přítelkyně Missi. Marilynova nenávist přetekla přes okraj nádoby. V opojení drog a vzteku se rozhodl Nancy zabít. S klávesistou Pogem vymysleli způsob: oheň. Pravděpodobně by byli dnes oba za mřížemi a Nancy po smrti, kdyby je v onu dobu před jejím domem nezastavil jakýsi drogový dealer. Když po chvíli ulicí prosvištěly policejní vozy, šílený nápad byl přebit strachem z vězení. V Brianově duši, stále ještě trochu dětské,klíčila ta dávno zasetá a neustále zalévaná semena cynismu. Té noci z nich vyrostl plevel, který nikdy nejde lehce vymýtit…
Úspěch skupiny Marilyn Manson & Spooky Kids rostl a brzy se jim dostalo nabídky k natočení alba. Jeho obal byl zcenzurován a jeho písně zaručily skupině postavení "narušitelů" nejen showbyznysu. Objevily se první protesty konzervativců a bigotních křesťanů, na druhou stranu i zájem různých sekt. Manson dostal titul reverenda Církve Satanovy od jejího samotného zakladatele, s nímž se také spřátelil.
Kapela vydala mini album s remixy, které je proslavily opět o něco víc. Marilyn však chtěl něco jiného.Chtěl napsat hudbu, která bude jeho vyjádřením vůči světu. Temnou hudbu, jako byla temná i jeho duše. Rozhodl se proto přestěhovat do velmi temného znepokojujícího města na jihu USA - New Orleans.
V New Orleans dochází k pohybům půdy, jež někdy neustojí ani mohylovité hroby místních hřbitovů. To se pak městem line pach smrti a rozkladu. Právě to chtěl Manson zachytit ve své hudbě. Nahrávací studio zařídil v domě, kde byla zavražděna Sharon Tateová. Život v New Orleans se mlžil v drogovém oparu. Noci beze spánku, k jídlu LSD a kokain…Drogy sice pomohly vytvořit mnoho vizí a nápadů, ale znemožňovaly jejich uskutečnění. Dny tedy běžely, dávky začaly být nutné, písně nepřibývaly a hroby se dál otvíraly. V jednom takovém mohl skončit i Manson- předávkoval se totiž koncentrovaným heroinem. Měl štěstí, že přežil. Jeho přítelkyně Missi potratila. Tyto rány osudu měly jeden pozitivní důsledek, možná byly varováním: Marilynův vypěstovaný cynismus se začínal pomalu "ředit" lidskostí, nepřímo úměrně obsahu drog v jeho těle. Své frustrace se rozhodl dát do písní alba Antichrist Superstar, jež už asi vždy zůstane na samém vrcholu jeho tvorby. Také se, po mnoha letech, znova setkal se svou rodinou. Své matce vyjádřil lásku. Prý to vždycky věděla… Nový "Americký antikrist" se vydal na koncertní turné, křížovou cestu po vyprodaných halách, provázenou výhružkami smrti od nepřátel, vedoucí na rockové nebe. Revolta, revolta…. I ta však jednou ustane a změní se v komerční brak. Dle jeho slov je právě tato metamorfóza tématem další desky. Z odrbaného poločlověka se stal třpytivý androgyn s jasně rudou hřívou. V písních se vysmíval Bohu i sám sobě. Prožíval nevyrovnaný, však vášnivý vztah s Rose McGowan a utápěl se v depresích. "V duši máme díru, kterou naplníme fetem," zpíval, a dalo se mu to věřit. Pak přišla rána v podobě obvinění Mansona jako psychologického viníka školního masakru v Columbine. Bulvár hystericky křičel, jen několik seriózních deníků uvedlo, že vrazi nebyli Marilynovými fanoušky. Jeho však média zklamala a na dva roky se zavřel ve svém domě, odkud skutečně téměř nevycházel. Svými zážitky a pocity, že byl obětí inkvizice, naplnil nové album a mnoho výtvarných děl. Revolta tu zase byla. Možná poslední záchvěv. Jeho další dílo, projekt "Zlatý věk grotesky", je něco zcela jiného. Hitové písně. Reklamní akce. Hlavní téma: vztahy. Marilyn ztratil potřebu podkopávat základy morálních dogmat. Našel si spřízněnou duši, Ditu Von Teese, a připadal si… ano, připadal si šťastný. Bohužel ne na dlouho. Na velký komerční úspěch si člověk zvykne, ale na rozdíl od chemických drog se nedá jen tak koupit. Další nápady však nepřicházely. Nasycený nemůže psát o hladu. Jak se bouřit proti popkultuře, jste-li její součástí? Uchopit to z jiné strany? Ale to se od Mansona neočekávalo. Dočasně to vyřešil Výběr největších hitů. Jak hvězda stoupala, duše se propadala.. Manson chtěl spáchat sebevraždu. Ocitáme se v současnosti, hudební svět čeká, co bude dál. Není to typický hvězdný příběh? Ať už dopadne jakkoli, jeho následující slova už mu nikdo nevezme: "Nakonec se staneme tím, proti čemu jsme stáli."
kk666.blog.cz
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama