Trance

13. dubna 2008 v 8:05
Trance (anglicky tranz) je žánr elektronické taneční hudby, který se začal vyvíjet počátkem 90. let. Domovem mu je hlavně Nizozemí a Německo, odkud se v průběhu let šířil dál do Evropy a světa.
Trance bývá popisován jako melodický styl s více či méně volnou formou vycházející z kombinace techna a housu. Nehledě na jeho přesný původ je trance považován za významný pokrok v oblasti postmoderní taneční hudby. Opakující se základní motiv se během skladby zároveň rozvíjí ve mnohovrstevnatou melodii. Vzniklá hudba pak silně závisí na kompozici, která musí udržet vše přirozené a zároveň bezmyšlenkovitě se neopakující. Bicí mohou být rázné, ale není jim kladena taková důležitost, jako např. u drum'n'bassu nebo techna.
S šířením tohoto druhu hudby došlo i k jeho diferenciaci a vzniku subžánrů, například Progressive Trance, který se melodičností a snivostí blíží k Dreamu (např. Ferry Corsten), Goa Trance, Tech-Trance (Push), Uplifting (LayDee Jane), Acid (Kai Tracid) a mnoho dalších směrů.

Tvůrci

Mezi nejznámější a nejlepší trancové skladatele patří například holandští DJ Tiësto, Svenson a Gielen, Armin van Buuren, Rank 1, Ferry Corsten, PUSH; něměčtí Paul van Dyk a ATB. V těchto zemích se tomuto hudebnímu stylu také nejvíc daří, v Česku zatím trance tak rozšířen není. Trance je však v současnosti jeden z mála stylů taneční hudby, který se mimořádně rychle rozšiřuje, zejména u mladé generace získává velkou popularitu.
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama