Dita von Teese podle Elle

22. května 2008 v 20:53 |  MÓDANadpozemsky bledá kráska Dita von Teese vypadá jako Sněhurka, na rozdíl od pohádky se však tahle módní diva vykašlala na svého trpaslíka Marilyna Mansona a začala nejlepší část svého života. Jak si užívá svoji pozici jedné z nejstylovějších ikon dneška?

Dita Von Teese vypadá, jako by právě vystoupila z reklamního plakátu ze čtyřicátých let - bledou pletí, rudými nehty a rty připomíná slávu zlaté éry Hollywoodu. Dnes je jednou z největších módních ikon, což se potvrdilo i počátkem letošního roku, kdy se na pařížském týdnu módy stala hlavní hvězdou přehlídky haute couture Jeana Paula Gaultiera. V černých šatech s rudými růžemi ve vlasech sklidila bouřlivý aplaus.

Když Ditu, která působí trochu jako křehká porcelánová panenka, pozorujete tváří v tvář, je naprosto nemožné si představit, že by měla být nejslavnější striptérkou na světě a že jde o bývalou manželku Marilyna Mansona a také fetišistku, které latex a kůže říkají paní.

Na druhou stranu - kdo jiný než Dita, obdařená vysokým sebevědomím a neodolatelnou krásou, by měl pózovat v černém prádle, vzorovaných punčochách a vysokých botách? Kdo jiný by měl mít show, v níž si sebejistě lije šampaňské na nahá prsa, zatímco bradavky má pokryté křišťálovými ozdobami od Swarovského?

K smrti nudné oblečky

Posedlost krásným oblečením přitom má prý už od dětství. Dita, vlastním jménem Heather Sweet, se narodila v malém městečku Rochester ve státě Michigan roku 1972. Jako malá navštěvovala hodiny baletu a libovala si ve filmech se starými filmovými hvězdami. Úplně nejradši si prý ale listovala tatínkovým Playboyem, který byl schovaný v prachu pod postelí. A právě tady prý vzniklo její okouzlení světem elegantních hvězd a krásného oblečení. "Celé dětství mě máma nutila nosit džíny, trička a vytahané svetry. Nesnášela jsem to a nechápala, proč mám nosit takovou hrůzu, když mi ve skříni visí sváteční šaty s volánky a fiží," stěžuje si Dita. Když vyrostla a matka nad jejím šatníkem ztratila moc, džíny byly to první, co ze své skříně vyhodila: "Už nikdy jsem je neoblékla."

Když jí bylo dvanáct let, rodina se přestěhovala do Los Angeles. V místním nákupním centru si Dita o pár let později opatřila práci v butiku se spodním prádlem značky Lady Ruby. Tam prodávala špičaté podprsenky a podvazky s takovým úspěchem, že po několika letech rovnou povýšila na vedoucí nákupu. "Můj otec nikdy neporozuměl mé vášni pro spodní prádlo. Pro mě to ale neznamenalo jen něco nutně spojeného se sexem. Měla jsem ho spíš spojené s krásou a ženskostí," vypráví Dita.

Jestliže ji však otec nepodpořil v její vášni pro špičaté podprsenky, už vůbec nesouhlasil s její pozdější kariérou striptérky. Jenže Dita se nedala zastavit: "Tančila jsem balet od svých čtyř let a vždycky jsem si přála veřejně vystupovat." Když začala vymýšlet svůj vlastní styl, inspiraci hledala hlavně ve starých pánských časopisech s obrázky hvězd, jako byla třeba průkopnice fetišismu v Americe Bettie Page. I proto začala používat podvazky a korzety. "Viděla jsem v tom spojení toho, o co jsem se zajímala - staré polonahé fotky a možnost vystupovat."

Na počátku devadesátých let začala Dita vystupovat v obyčejném striptýzovém baru. Její burleskní vystoupení mezi lacinými holkami od tyče působilo jako zjevení: "Chlapi na mě jen zírali." Obarvila si blond vlasy na havraní černou, začala si zakrývat pihy a jméno Heather Sweet vyměnila za Ditu podle hvězdy filmového nebe dvacátých let Dity Parlo. Okamžitě z toho byl obrovský úspěch.

Na to, co si o tom myslí její rodina, se příliš neohlížela. "Už jsem oslavila osmnácté narozeniny, pracovala jsem na půl úvazku, platila si všechny účty, dokončila školu a studovala kurzy historických a dobových kostýmů. Byla jsem dospělá samostatná žena," tvrdí Dita, která samu sebe označuje za ,profesionální nahou ženu'. V tom, proč se nechtěla stát spíš herečkou nebo zpěvačkou, má jasno. "Nejsem dobrá zpěvačka, tančím dobře, ale že bych měla nějaký velký talent, to se říct nedá. Nezajímá mě film, mám doma jen několik scénářů, které se mi celkem líbí, ale než k samotnému filmování vůbec dojde, raději se proslavím tím, o čem vím, že umím. Jsem skvělá striptýzová tanečnice. A nahota není nic, co by mě trápilo."

Hvězda stoupá vzhůru

Dita se svou populární retroshow projezdila celé Spojené státy: tímto kočovným životem žila šest let. Pak se zúčastnila několika castingů na focení do Playboye a dostala nabídku do přílohy se spodním prádlem. V časopise chtěli, aby měla příjmení, a tak při náhodném listování telefonním seznamem našla Von Treese. Playboy však omylem napsal Von Teese, a tak už to zůstalo. "Dobrá chyba, že?" komentuje to dnes spokojeně Dita.

O šest let později se vydavatel Playboye Hugh Hefner ocitl na Ditině vystoupení v Los Angeles a byl nadšený. O několik dní později dostala Dita zprávu, že bude zdobit titulní stranu vánočního vydání a velkou část časopisu. Některé z publikovaných fotografií přitom nafotil přímo její tehdejší přítel (později manžel) Marilyn Manson.

Právě tyhle dvě věci stojí za tím, že se z Dity Von Teese stala superhvězda. Playboy jí otevřel dveře do zábavního a módního světa, vztah s šokujícím rockerem Marilynem Mansonem jí zase pomohl stát se ještě tajemnější a záhadnější divou.

Dnes už je vztah s Mansonem minulostí. Loni na podzim, ani ne čtrnáct měsíců od svatby, podala Dita žádost o rozvod. Její fialová krinolína od Vivienne Westwood a Mansonovy šaty od Johna Galliana ze svatební fotky se staly minulostí. "Je to zatím tak nové a čerstvé," říká Dita o rozvodu. "Raději o tom nechci mluvit. Ale těším se na dobrý rok. Jsem teď sama," pokračuje, a ani se nezdá být nějak zvlášť zdrcená.

Byla to právě ona, kdo se chtěl rozvést - jako důvod uvedla obligátní neslučitelnou odlišnost obou partnerů. "Dita se opravdu snažila, aby to fungovalo… Marilyn s ní ale nedokázal komunikovat. Zkoušela mu říct, že se chce rozvést, ale nebral jí telefon. Odstěhovala se z jejich společného domu, a on to ani nepostřehl," ocitoval New York Post jednoho z přátel obou manželů. Začalo se proslýchat, že za jejich rozchodem vězí Lindsay Lohan, média však spekulovala i o devatenáctiletéherečce Rachel Evan Wood.

Dita se však na rozchodu se svým mužem snaží najít i pozitiva. "Je úžasné mít svůj vlastní dům. Po šesti letech, kdy jsem žila uprostřed černé barvy a kostlivců na zdi, si můžu dům vymalovat třeba červenou a růžovou." V nové vile, zařízené převážně ve stylu dvacátých let, dnes žije se svými zvířaty, jezevčíky Evou a Gretou a čtyřmi kočkami: Lily, Aleister, Edgarem a Hermannem. A samozřejmě se všemi svými kostýmy: "Moje garderoba je opravdu velká! Mám několik místností plných skříní a kufrů s šaty. Jsem hodně nostalgická - pokaždé, když jsem se něčeho zbavila, jsem toho později litovala." V jejích sbírkách najdete vintage šperky nebo klobouky ze čtyřicátých let (těch prý má doma několik stovek, takže zaberou hodně místa). A samozřejmě nechybí ani gigantická šatna plná korzetů zdobených křišťály od Swarovského, podprsenek a podvazků.

Dita Von Teese má vlastní řadu spodního prádla. O expanzi do oblečení však neuvažuje. Ostatně, světoví návrháři jí rádi své šaty sami zadarmo pošlou: Marc Jacobs, Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood, ti všichni se v boji o její přízeň mohou přetrhnout. Mezi typické Ditino oblečení ale patří především korzety. Mr. Pearl, slavný pařížský tvůrce kostýmů, o ní říká: "Dita je velká milovnice korzetů. Šněruje si je tak, že její vosí pas má jen čtyřicet centimetrů." A také punčochy, pochopitelně s černým švem vzadu.

Jelikož je Dita chytrá holka, děravé a použité punčochy prodává na svých webových stránkách. Pár za padesát dolarů. Její punčochy prý kupují všichni možní fanoušci. "Někteří si je i zarámují. Nebo je mají uložené společně s mou fotkou. Jiní si je koupí a pak je sami nosí…" přiznává Dita, která na tom nevidí nic perverzního či zvláštního.

Jejími fanoušky jsou prý spíš ženy. "Myslím, že je to tím, že předvádím jiný způsob, jak být sexy. Člověk nemusí být supermodelkou, aby byl nezapomenutelný nebo vypadal krásně. S rudými rty a švem na punčochách to ale dotáhne daleko. To je právě to, co chci ženám vzkázat. Já si svůj obraz objevila, není to nic, s čím bych se už narodila - proto toho můžou dosáhnout všichni," vysvětluje Dita, v jejíž kabelce nikdy nechybí rtěnka MAC v odstínu ruské rudé.

Sama má ale ještě jednu tvář: baví ji i starat se o domácnost. Ráda prý vaří a ještě raději peče. "Dorty, sušenky, koláče. Umím upéct cokoli," tvrdí. Je otázka, jestli nejde jen o další z jejích mistrovských převleků: Dita ve volánkové zástěrce v typické americké předměstské ulici vytahuje horkou bábovku z trouby… Není to roztomilá představa?

Na ideálním obrázku by neměly chybět děti. Ty Dita nevylučuje, ale v nejbližší době je ani neplánuje. "Život se stále mění a já také. A teď jsem momentálně v takovém životním rozpoložení, že je těžké dělat takové plány. Nikdy jsem proti dětem nic neměla, ale jsem sama."

S touto představou dvou zcela odlišných tváří si ráda hraje. "Občas jsem slečnou Sweeet, dívkou Heather. Zároveň tím, kým jsem si přála být - velkou Ditou Von Teese." Která z těchto osobností je jí samotné nejbližší? "Umím hrát roli dominy i femme fatale, ale ve skutečnosti jsem vlastně normální pěkná holka," tvrdí Dita.Dita Von Teese
Frau Dita von Teese
Dita Von Teese
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama