O módě, Francii a Paříži

9. května 2008 v 10:02 |  MÓDA

Francie, země velkých návrhářů a Paříž, hlavní město světové módy. Město, kde díky Christianu Diorovi znovu v celé své kráse povstalo haute couture. Město, kde Coco Chanel předvedla svůj dokonalý kostým. Je Francie pořád módní velmocí a mají Francouzky opravdu tak vytříbený vkus, jak se o nich říká? Nahlédněte s námi do pár důležitých momentů historie francouzské módy a stylu současných žen.

Už v 18. století získala Francie celosvětově pověst vládkyně dámské módy. Největší osobností byla nepochybně Marie Antoinetta, o které se dá říci, že svou odvážností předstihla dobu. Ve stoletích následujících se postavení země ještě více upevnilo a stala se neotřesitelnou autoritou. Ve stoletím 19. diktovala módu manželka Napoleona, avšak postupně se hlavními osobnostmi a zákaznice, které diktovaly módu, staly kurtizány, herečky, zpěvačky a bohaté měšťanky. K tomu přispělo i otevření prvního obchodního domu, kam si lidé chodili kupovat zboží za přijatelné ceny. Móda už nebyla pouze výsadou šlechty. V tu stejnou dobu se do popředí dostává i spodní prádlo, na které si i v dnešní době potrpí nejen Francouzky. Nacházíme se pořád ve století 19. a už v jeho polovině se ve Francii objevuje pojem konfekce, oděvy se vyrábějí ve velkém a levně. Jak čas plynul, široké vrstvy se začaly velice zajímat o módu, k tomu jim napomáhal i časopis Vogue. Zajímavým prvkem začátku 20. století se stal typ nezávislé ženy s chlapeckým stylem, který se jmenoval garconne. Až hodně let po té, ale padla veškerá tabu a díky návrháři Courregeovi vstoupil do ulic kalhotový kostým a minisukně…

Ve 20. století je tolik momentů, které přispěly k vývoji módy, a takové vynálezy a návrháři, kteří právem z Francie udělali Mekku módy. V dnešní době už ale Francii šlapou na paty hlavně návrháři angličtí, španělští, návrháři z Belgie, Holandska či Japonska. Ano, je pravda, že Francie pořád zůstávám hlavním dějištěm týdnů módy a nejdůležitějších přehlídek roku, ale možná už se jedná o jakýsi zavedený stereotyp, stejně tak jako si o francouzských ženách myslíme, že se oblékají nejlépe a s vkusem. Ponechme stranou ženy z vyšších kruhů a ty, které patří k vyšší vrstvě. O těch budeme předpokládat, že se oblékají elegantně, s vytříbeným vkusem, a prostě šik. Střídmý model doplňují výrazným luxusním doplňkem a rády nakupují v buticích světových návrhářů. Například režisérka Sofie Coppola, nedávno natočila film Marie Antoinetta, o Francouzkách a hlavně elitních Pařížankách tvrdí, že jsou schopné měnit styl rychlostí blesku. Právě podle toho, co je módní, ale za to chtějí pořád vypadat elegantně a jako žena, nesnaží se oblékat jako teenageři. Když se přesuneme ke střední vrstvě, hlavním znakem žen je podle Ines de la Fressange, která pracuje pro značku Roger Vivier, smíchat, co se dá. ,,Pařížanky jsou hrdé, když oblečení transformují a ze starého udělají nové. Prostě mix stylů, dob, značkového oblečení s neznačkovým, nikdy nemají problém s tím, že něco není v módě." V tomto má určitě Ines pravdu, většinou, když potkáme Francouzku, už si jí ani nevšimneme. Bohužel jsou z nich spíše šedé myšky. Ty ženy, které rozzáří Paříž svým osobitým stylem, jsou teď rozhodně Japonky, odvážné Angličanky a jiné cizinky.

Mathilde Agostinelli, která je manažerkou pro styk s veřejností ve značce Prada zase říká, že Francouzky rozhodně nestojí o to, aby měly právě ten největší módní hit. "Jdeme svou vlastní cestou a máme svůj styl, nepotřebujeme slepě následovat trendy. Hodně mladých lidí je teď ale posedlých módou. Jsou zde francouzské dívky velice ovlivněny celebritami, chtějí být jako modelky, které znají z titulních stránek časopisů. Musí mít alespoň jednu značkovou věc. Jinak mladí lidé nakupují v řetězcích jako H&M, Zara, Mango."

Se stejným názorem o pařížské a francouzské ženě souhlasí i zakladatel a majitel značky APC. Říká, že obraz kultivované ženy, snobky co se týče oblečení, už se stává jen minulostí a pouhým přízrakem. Ženy, které jsou prostě elegantní samy o sobě, vidíte jen vzácně. Francouzské ženy chtějí, aby byly obdivovány za to, jaké jsou a za jejich intelekt, ne za oblečení. Některé tvrdí, že je pro ně móda až frivolní. Francouzky se teď nacházejí v jakési krizi, v které nemohou najít svůj osobní styl. Jeden francouzský parfumér říká: "Před 15. lety Francouzky nosily džíny jen o víkendech nebo při sportovnějších událostech. Džíny samozřejmě patří hlavně k mladé generaci, ale proč je nemůžeme občas odložit. Dnes je nosí na večerní párty a do divadel ." Není to jako dříve, ženy postrádají kouzlo a půvab, když je třeba porovnáme s New Yorkem nebo Hollywoodem. Módní úpadek je vytvořen i tlakem okolních zemí, politickou a ekonomickou situací.

Francouzky se tedy snaží zůstat své a slepě nenásledovat trendy. Francouzská móda už zdaleka neznamená to, co znamenala dříve. Bohužel, teď vládu přebírají národy jiné, a možná je to i dobře.


5
takovej štíhlounkej pas


4
Jak jistě každý pozná, známá Coco Chanel


2
kacuskyblogisek.blog.cz
Scary Child
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama