Pop art-styl

7. května 2008 v 22:39 |  MÓDA
At an Art Fair
retro stuff
pop art
pop art
Pop Art
pop art in our clothes
pop art
pop art
New Pop Art
Pop-art set
art bitch
war is bad
Retro Pop Art
Pop!
pop-vintage ispired
if i was a pop star?!?!

Co to vlastně pop art je?

Jako umělecký jev se pop-art zrodil v době velké ekonomické prosperity a rychlého tržního rozvoje Západní Evropy a USA. I když se již občas projevovaly signály krize, dominovalo stále přesvědčení, že nic blahobyt nezastaví a západní svět už může být pouze bohatší.

Pop je výtvorem bohatého společenství, odráží hospodářský rozvoj a ukazuje obrovský zájem o konzumní produkty, užitkové předměty, sériovou výrobu a reklamu. Objevil se v dobách umělé hmoty, experimentů a protestu mladého pokolení proti měšťanským normám, v době módy dlouhých vlasů a minisukní. Pop kultura je spojována s křiklavými, jiskřivými a vyzývavými barvami (důkazem vkusu této doby je obal desky Beatles, na kterém vidíme čtveřici chlapců z Liverpoolu oblečených do obleků v šokujících ostrých barvách: žluté, růžové, modré a červené), prostým, banálním a nevkusným stylem.

V 60. letech se stal pop stejně důležitým jako národní vlajka Spojených Států. Našel spousty příznivců, protože byl přístupný, jednoduchý a srozumitelný pro všechny. Pop-art (z anglického popular art - ,,populární umění, masové, všeobecné") je směr současného umění jehož tvůrci využívají prostých forem, navazujících na prostředí, ve kterém žijí. Andy Warhol pojmenoval svoje práce ,,common art" - jednoduchost, která vyzdvihuje z kontextu vyjmuté předměty denního užívání. Hlavní inspirací těchto umělců byly útržky novin, knížek, reklam a komiksů. Odložené předměty jako rádia, žebříky, staré židle, vycpaná zvířata, technické předměty jako sportovní auta, magnetofon, vysavač, hollywoodské hvězdy. Andy Warhol, čelní představitel tohoto směru, se soustředil na levné průmyslové výrobky ze supermarketů, reklamy a televizní filmy. Vznikají jeho první ,,městské ikony": polévky Campbell´s, Elvis, Marilyn, Liz, Coca-Cola, ,,Disasters", napodobeniny dvoudolarových bankovek. Sám se stává za svého života jedním z mýtů americké masové kultury a vědom si toho, umisťuje svoji tvář v cyklu sérigrafií pt. ,,MITY" vedle takových postav jako jsou Greta Garbo, strýček Sam, Drakula, Superman, Santa Claus nebo Mickey Mause.

Pop-art je zrcadlem, ve kterém se vzhlížejí lidské masy. Richard Hamilton řekl: ,,..je to sériově vyráběné populární umění, konzumní, levné, mladé, duchovní a sexy.

V současné době zažívá móda velký návrat do 60. let a k umění pop-art. V nové interpretaci a s rozumným přístupem tvoří vtipné projekty, které šokují veselou barevností. Čisté, svěží a sexy střihy jsou zdobeny šílenými motivy ze světa kybernetiky, geometrickými figurínami a předměty patřícími do každodenního života. Návrháři dekorují své modely odvážnými zakončeními, lemovkami, stužkami, krajkami s květinovými motivy nebo různorodými detaily z umělé hmoty. Velká červená ústa, zeleno-fialové polibky, postavy krásných žen, nepopsatelné tvary lidských očí, malované kabelky, komiksové kresby, části časopisů, graffiti jsou stále častějšími hosty na spodním prádle. Nešokují, ale baví. Inspirací pro prádlo ve stylu pop art je nekonečná řada, proto lze očekávat, že se v našich šatnících zabydlí na dlouhou dobu. Jak řekl Andy Warhol: "Všechno je krásné. Pop art je vším."
kacuskyblogisek.blog.cz
Scary Child
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama