Duben 2011

Geography

30. dubna 2011 v 16:56 MÓDA
__flashReplacement__
www.scarychild.blog.cz


Mackie Messer

11. dubna 2011 v 18:58 HUDBA
Česky: Miloš Kopecký

Německy: Hildegard Knef

Mackie Messer je londýnský král podsvětí, lupič a vrah z divadelní hry německého dramatika Bertolta Brechta Krejcarová opera (v origináleDie Dreigroschenoper), která měla premiéru 31. srpna 1928 v Berlíně. V češtině se hraje také pod názvy Šestáková, Třígrošová neboŽebrácká opera, přičemž poslední název je shodný s originálem Angličana Johna Gaye z roku 1728, kterým se Brecht inspiroval. Autorem hudby je německý skladatel Kurt Weill.
Mackie Messer je také český název jarmareční písně z této divadelní hry, ve které je původní Bertoldův text nahrazen českou verzí od Jiřího Suchého. Píseň se v originále jmenuje Die Moritat von Mackie Messer, anglicky Mack the Knife (německé "Messer" a anglické "Knife" znamená "nůž") a pouliční zpěvák s flašinetem s ní zahajuje i končí celou hru. Na začátku Messera přirovnává ke žralokovi a vypráví příběhy o jeho loupežích, vraždách, násilnictví a žhářství. Závěrečná část, která zazní na konci opery porovnává svět bohatých a mocných se světem chudáků.
Světově známou se stala úvodní píseň v anglické verzi Mack the Knife, která se dostala do americké hitparády nazpívaná Louisem Armstrongem v roce 1954. Po něm, v roce 1958, se s ní Bobby Darin dostal až na první místo žebříčku "Pop Singles" a šesté místo "Black Singles" časopisu Billboard a byla nahrána nejznámější verze s Frankem Sinatrou. Další známou verzi živě nahrála Ella Fitzgerald v Berlíně v roce 1960, kdy po první sloce zapomněla text a úspěšně improvizovala nový, což ji vyneslo cenu Grammy.
Mack the Knife byl a je na repertoáru mnoha dalších interpretů. Mezi jinými to jsou Jimmie Dale Gilmore, Tony Bennett, Nick Cave, Brian Setzer, Westlife, Michael Buble, Sting a další. V moderní době dosáhla větší popularity verze Robbieho Williamse, kterou nahrál v roce 2001na album Swing When You're Winning.
V České republice je díky svému černobílému televiznímu zpracování nejznámější verze ze 60. let 20. století s Milošem Kopeckým, kterou zpívá se skupinou maskovaných tanečnic. Mezi další české interprety písně patří Milan Chladil, Karel Gott, Bára Basiková nebo Petr Kolář.
Anglicky: Louis Armstrong
www.scarychild.blog.cz

Anna Wintour

6. dubna 2011 v 7:36 MÓDA


Legendární šéfredaktorka, která stala jednou z nejmocnějších žen módního průmyslu.

3. 11. 1949, Londýn
znamení: Štír
Studovala North London Collegiate School, ale studium nikdy nedokončila.
V roce 1970 se stala redaktorkou módní rubriky Harpers & Queen, poté následoval britský Vogue a House & Garden.
Od roku 1988 je šéfredaktorkou americké verze módního časopisuVogue, na její podnět začal vycházet také magazín pro mladší čtenářky s dostatečnými příjmy Teen Vogue.
Její manžel je dětský psychiatr David Shaffer. Mají spolu dvě děti - syna Charlese a dceru Katherine.
Její příjmy činí kolem jednoho milionu dolarů ročně. Anna Wintour je nejvlivnější ženou v módní branži, je pověstná přísným denním režimem, typickým mikádem a také nošením černých slunečních brýlí. Nechybí na žádné významné módní události.www.scarychild.blog.cz

Lady Gaga Born This Way

2. dubna 2011 v 9:29 HUDBAwww.scarychild.blog.cz